Haber Detayı
24 Eylül 2020 - Perşembe 21:20
 
Mevcuda 30 yıl yetecek proje
Çevre kirliliğini önleyecek ve mevcut atıkları en az 30 yıl süreyle sorunsuz arıtacak..
EKONOMİ Haberi
Mevcuda 30 yıl yetecek proje

Çevre kirliliğini önleyecek ve mevcut atıkları en az 30 yıl süreyle sorunsuz arıtacak olan proje için süreç başlatıldı. 1. OSB’nin mevcut kapasitesini 30 yıl taşıyacak ve çevre kirliliğini önleyecek olan 80 bin m3 kapasiteli arıtma tesisi proje ihalesi yapıldı. Mevcut arıtma Tesisinin kapasite yetersizliğinin yanı sıra fabrikaların ön arıtma yapmadan kirli sularını doğal ortama (derelere) bırakmaları nedeniyle çevre kirliliğine neden olan 24 bin m3’lük arıtma tesisi yerine 80 bin m3 kapasiteli Malatya 1.OSB Atıksu Arıtma Tesisi Proje  ihalesi yapıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda yapılan ve Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO)Başkanı Sadıkoğlu’nun da gözlemci olarak katıldığı ihaleye 5 firma teklif verdi. MTSO Başkanı Sadıkoğlu; “Malatya’nın kaderini değiştirecek 250 Milyon TL’lik projenin hayata geçmesi ile Malatya sanayisinin 30 yıldır çözülemeyen arıtma tesisi sorunu tarih oluyor” dedi. İhaleyle ilgili TSO’dan yapılan açıklamada;

“Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Ramazan Yıldırım’ın başkanlığında yapılan ihaleye Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu ve MTSO Yönetim Kurulu Üyesi Özcan Dündar da katıldı.

TOPLAM 5 FİRMA TEKLİF VERDİ

Yaklaşık maliyeti 250 Milyon TL olan proje için HNC İnşaat A.Ş., Artaş A.Ş., Esen İnş. A.Ş. ve Dirgün İnş. A.Ş. Ortaklığı, Yalçın Yapı LTD. ŞTİ. ve Sel-Tan İnş. A.Ş. Ortaklığı ile Mitaş İnş. A.Ş firmaları teklif verdi. 5 farklı teklifin sunulduğu ihale, komisyonun değerlendirmesi ve bakanlığın onayı ile sonuçlanacak.

“30 YILDIR ÇÖZÜLEMEYEN ARITMA TESİSİ SORUNU SONA ERECEK”

İhale sürecini yakından takip eden ve bir süredir Ankara’da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda temas halinde bulunan Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, 250 milyon TL maliyetler yapılacak olan arıtma tesisinin tamamlanmasıyla Malatya sanayisinin 30 yıldır çözülemeyen arıtma tesisi sorununun sona ereceğini söyledi.

“CUMHURBAŞKANIMIZA KONUYU ARZ ETMEMİZLE SÜREÇ HIZLANDI”

Malatya sanayisinin kaderini değiştirecek olan projenin hayata geçiyor olmasından dolayı mutlu olduklarını ifade eden Başkan Sadıkoğlu, “Ocak ayında yaşadığımız depremin ardından ilimiz Pütürge ilçesine teşrif eden Sayın Cumhurbaşkanımıza atık su arıtma tesisimizin depremden de zarar görerek işlevselliğini yitirdiğini iletmiş ve yardımını talep etmiştik. Afet sonrası oluşan buruk atmosferde konuya büyük bir hassasiyet gösteren Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları sonucu çalışmalar ivedilikle başlatılmıştı. Göreve geldiğimiz günden bu yana yoğun bir tempoyla üzerinde çalıştığımız Malatya 1.OSB Atıksu Arıtma Tesisi Projesinin görev süremiz içerisinde çözüme kavuşmasından ve bu dev projenin hayata geçmesine önayak olmaktan büyük onur ve mutluluk duyuyorum" dedi.

“TÜRKİYENİN EN BÜYÜK VE TEKNOLOJİK İKİNCİ ARITMA TESİSİ OLACAK”

Malatya 1.OSB Atıksu Arıtma Tesisi tamamlandığında Türkiye’nin en büyük ve teknolojik ikinci arıtma tesisi olacağını ifade eden Başkan Sadıkoğlu, “Yaklaşık 250 Milyon TL değerindeki tesisin 24 ay sonunda faaliyete geçmesini hedefliyoruz. Günlük 80.000 m3 kapasite ile uzun yıllar sanayimizin arıtma yükünü taşıyacak tesis tamamlandığında Türkiye’nin en büyük ve teknolojik ikinci arıtma tesisi olacak. Tesisin tamamlanmasıyla Malatya’nın gelecek 50 yılında OSB kaynaklı çevre kirliliğinin de önüne geçilmiş olacak” diye konuştu.

BAŞKAN SADIKOĞLU’NDAN TEŞEKKÜR

Malatya sanayisi için bugüne kadar atılmış en önemli adım ve en büyük projesi olacak arıtma tesisinin hayata geçirilmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Başkan Sadıkoğlu, “Malatya’mızın ve sanayimizin kaderini değiştirecek olan bu dev projenin hayata geçmesinde katkı sunan başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank’a, Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak’a, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Sayın Ramazan Yıldırım’a ve ihale komisyonuna Malatyalı hemşerilerim ve sanayicilerimiz adına teşekkürlerimi sunarım. Malatya’mıza, sanayimize ve sanayicilerimize tekrar hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum" ifadeleri yer aldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Arıtma tesisi, proje ihalesi, MTSO, Oğuzhan Ata Sadıkoğlu
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });