Haber Detayı
04 Mayıs 2020 - Pazartesi 22:59
 
Maske; sadece ilave koruma aracı
Virüsün bulaşma oranı yüzde 45 düştü ama kısa sürede bitmeyecek, Avrupa'daki ölüm..
SAĞLIK Haberi
Maske; sadece ilave koruma aracı

"Virüsün bulaşma oranı yüzde 45 düştü ama kısa sürede bitmeyecek, Avrupa'daki ölüm rakamları gerçeği yansıtmıyor. Maske sedece ilave koruma amacı olabilr."  İfadeleri ECDC uzmanına ait. Avrupa Parlamentosundaki Çevre Komitesinde milletvekillerine seslenen Ammon, yeni tip koronavirüs salgını hakkındaki son gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 Korona virüs salgınıına kapılmamak için kullanılması zorunlu tutulan maskenin, virüsü önleme etkinliğinin henüz tam olarak saptayamadıklarını ve maskenin sadece ilave koruma aracı olduğunu belirten Avrupa Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrol Merkezi (ECDC) Direktörü Andrea Ammon, "Maske sadece ilave bir koruma aracı olabilir. Tam olarak virüsü önleme açısından ne kadar etkin bir rol oynadığını henüz bilmiyoruz" dedi.
Ammon, ülkelerin sosyal mesafe tedbirleri ve "evde kalma" politikaları sayesinde son 14 günde virüsün bulaşma oranının yüzde 45 düştüğünü bildirdi.
Avrupa'da Covid-19 vakalarının artış göstermeye devam ettiği tek ülkenin Bulgaristan olduğunu belirten Ammon, Polonya, Romanya, İsveç ve İngiltere'de temel bir değişiklik görülmediğini, diğer ülkelerde ise vaka sayılarında düşüş olduğunu ifade etti.
Maske kullanımının etkilerine de değinen Ammon, "Maske sadece ilave bir koruma aracı olabilir. Tam olarak virüsü önleme açısından ne kadar etkin bir rol oynadığını henüz bilmiyoruz" dedi.
Ammon, Avrupa'daki hükümetler tarafından yayınlanan ölüm rakamlarının da tam gerçeği yansıtmadığına dikkati çekerek, "ECDC'nin bu rakamlara ilişkin güveni düşük" diye konuştu.
Virüsün kısa süre içinde yok olmayacağına işaret eden Ammon, bunun için hazırlıklı olunması gerektiğini kaydetti.

Kaynak: tr.euronews.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: Maske;, sadece, ilave, koruma, aracı,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });