Haber Detayı
28 Mayıs 2020 - Perşembe 18:38
 
Malatyalının bilgilenme hakkı yok mu?
Salgını önleme adına alınan kararlar günü birlik servis edilirken Malatya'daki vakalarla ilgili bilgiler..
GÜNDEM Haberi
Malatyalının bilgilenme hakkı yok mu?

Yaşar KARAASLAN yazdı

Korona virüs sürecinin başladığı Mart Ayının ortalarından itibaren, ülke genelinde olduğu gibi Malatya’da da gündem Korona virüse odaklanmıştı. Biz yerel haberciler (gazeteciler) de doğal olarak koronaya odaklanmıştık. Günler ilerledikçe Sağlık Bakanlığı, halkı doğru bilgilendirme adına ülke genelindeki günlük korona virüs tablosunu açıklıyordu. Bu çok doğru bir yaklaşımdı. Biz yerel gazetecilerde bu verileri olanaklarımız ölçüsünde değerlendirmeye çalışıyorduk.

Ama bizim bu çalışmalarımız okurlarımız tarafından hoş görülmedi ve “ Kardeşim, siz yaygım basın mısınız ki, ülke geneli verileri paylaşıyorsunuz? Niye Malatya’daki verileri halkla paylaşmıyorsunuz?” yönlü eleştirilere muhatap olduk.

Okurlarımız haklıydı. Bizler yerel habercilerdik. Birinci önceliğmiz Malatya’daki vaka sayıları ve olumlu-olumsuz gelişmeleri, yetkililerin açıklamalarıyla vatandaşlara duyurmak olmalıydı.

Yetkililerden, Korona virüs salgınını önleme adına alınan kararlar günü birlik servis edilirken Malatya’daki vakalarla ilgili bilgiler (Vaka - iyileşen hasta- vefat sayısı gibi) veriler pek (Bayram öncesi Vali Bey ve Sağlık İl Müdürünün ortak açıklaması dışında)servis edilmedi.

Sorunlarımızın değil, sorumluluğumuzun getirdiği endişelerden dolayı üst düzey yöneticilerimizi (Vali-Sağlık Müdürü) “ Hastalığa önlemeye odaklanmaları” için pek rahatsız etmedik ama “Malatya boyutundaki bilgi eksikliği” konusunu Gazxeteciler Cemiyeti Başkanına aktarmış ve bu eksikliğin giderilmesi için gerekli girişimlerde bulunulmasını istemiştik.

Çok değil, koronada 1-2 ay öncesi 24 Ocak Depremi sonrasında neredeyse her gün yapılan tespitleri-çalışmaları Malatya kamuoyuna aktaran yetkililerimiz maalesef korona virüs sürecinde aynı duyarlılığı gösteremediler diye düşünüyorum. (Bayram öncesi yapılan bilgilendirme toplantısı hariç)  

Yazıyı (negatif veya pozitif amaçlı) uzatmak mümkün. Ama maksat hasıl olmuştur diyerek son cümleyi yazaym

“Malatyalının, ülke genelinde olduğu gibi yerel boyutta Korona virüsle ilgili bilgilenme hakkı yok mu?”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Malatyalının, bilgilenme, hakkı, yok, mu?,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });