Haber Detayı
24 Eylül 2020 - Perşembe 18:47
 
Malatya'nın taşı- toprağı altın olacak
İstanbul değil, Malatya’nın taşı-toprağı altın olacak. TMO’nun kayısı alımı yapması nedeniyle..
SİYASET Haberi
Malatya'nın taşı- toprağı altın olacak

İstanbul değil, Malatya’nın taşı-toprağı altın olacak. TMO’nun kayısı alımı yapması nedeniyle “Malatya’nın taşı toprağı değer kazanacak” değerlendirmesinde bulunan AKP MKYK üyesi ve Malatya Milletvekili Çalık, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye teşekkür ziyaretinde bulundu. Teşekkür ziyareti ile ilgili yayınlanan bültende;

Fiyat dengesizliği son bulacak

Çalık, Bakan Pakdemirli'nin 4 numara Malatya kükürtlü kayısısı için taban fiyatının 21 lira, gün kurusu kayısısı için fiyatının ise 23 lira olarak açıkladığını anımsattı. Malatya’nın göz bebeği meyvesi kayısıda açıklanan bu taban fiyatlarının kayısı üreticilerini memnun eden bir fiyat olduğunu ifade eden Çalık, kayısı piyasasındaki fiyat dengesizliğinin de çözüme kavuşmuş olacağını belirtti.

Kayısı üreticisi ve tüccarı kazançlı çıkacak

Çalık, TMO’nun kayısı alımıyla birlikte Türkiye'deki 17 milyon kayısı ağacından yaklaşık 8 milyonuna sahip olan Malatya'da yeniden kayısı dikimlerinin gerçekleştirileceğini belirterek, “Böylece Malatya'mızda 800 bin dekar alanda yapılan kayısı üretimi daha fazla alanda yapılacak, üretim artacak, uzun ve zahmetli bir yolculuğu olan kayısınında değerinde satılmasıyla birlikte üretici kazanacak, tüccarı kazanacak, Malatya’nın taşı toprağı değer kazanacak.” dedi.

Üreticinin alın teri değer bulacak

Çalık, TMO’nun kayısı piyasasında fiyatları  dengelemesiyle birlikte kayısı üreticisinin alınterinin de değer bulacağını özellikle mevsimlik tarım işçilerine daha fazla istihdam alanı açacağını, ihracat rakamlarında artışla birlikte kent ve ülke ekonomisine önemli katkının da sağlanmış olacağını belirtti.

Lisanslı depo üzerinden alımlar önemli

Öznur Çalık, Türkiye'nin ilk kuru kayısı lisanslı deposunun Malatya Organize Sanayi Bölgesinde 6 bin ton kapasiteyle faaliyetini sürdürdüğünü belirterek, lisanslı depolar üzerinden yapılan alımlarda üreticinin daha çok kârlı çıkacağını söyledi. Bakan Pakdemirli ise, Çalık’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bakanlık olarak kayısı üretiminin gelişmesi ve üründe katma değerin artması için önemli destekler sağladıklarına değindi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Malatya’nın, taşı,toprağı altın, olacak. TMO, Bekir Pakdemirli, Öznur Çalık’
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });