Haber Detayı
07 Nisan 2020 - Salı 17:50
 
İyilik yapıyor gibi görünmeyin!
Kamunun parasıyla vatandaşa yapılan yardımların kişisel reklam amacına dönüştürülmesine..
EKONOMİ Haberi
İyilik yapıyor gibi görünmeyin!

Yapılan yardımların kurum yöneticilerinin kişsel reklam amacına dönüştürüldüğünü belirten Birlik Başkanı Keskin, “Ya iyilik yapıyor gibi görünmeyin, yada iyilik yapın görünmeyin. Esnafımızı rencide etmeyin” dedi. Kamunun parasıyla vatandaşa yapılan yardımların kişisel reklam amacına dönüştürülmesine tepkiler yüksek sesle dillendirilmeye başlandı. Dükkanlarını kapatmak zorunda kalan esnafların evine ekmek götüremediğini belirten Malatya ESOB Başkanı Keskin, zehir- zemberek bir açıklama yaptı. 

TESK Yönetim Kurulu Toplantısını koronavirüs tedbirleri nedeniyle video konferans şeklinde gerçekleştiğini ve toplantıda koronavirüs tedbirleri kapsamında işyerleri zorunlu olarak kapanan esnaf ve sanatkarların yaşamış olduğu sıkıntıların ve çözüm yollarının konuşulduğunu belirten Keskin, yaptığı yazılı açıklamasın da, 
“Ülkenin geleceği için sağlığımız için devlet tarafından zorunlu olarak kapatılan iş yerlerimize devletimiz tarafından en az geçimini sağlayacak kadar destek verilmesi lazım.  Koronavirüs kapsamında işyerleri kapanan esnafımız el emeği ile çalışan küçük sermayeli bir kesimdir.Bir çok alanda esnaflarımız bütünüyle işyeri kapanmış, ekmek teknesine kilit vurulmuş durumda. Koronavirüs kapsamında alına tedbirleri destekliyoruz, ancak devletimizde şuanda evine ekmek götüremeyen esnafımıza, çıraklarına, kalfalarına ve çalışanlarına destek çıkmalı. Belediyelerimiz götüreceği yardımları ulu orta, reklam yaparak gerçekleştirmemeli. Bu durum sadece esnafımızı değil, zorunlu olarak devletimizin almış olduğu tedbirlerden dolayı mağdur olan herkesi rencide eder. Tüm kurumlar dikkat etsin. Ya iyilik yapıyor gibi görünmeyin, yada iyilik yapın görünmeyin. Alın o üzerinde reklam koyduğunuz kutularınızı kendi evinize götürün, o üzerine reklam yapıştırdığınız kamyonetlerinizi kendi evinizin önüne çekin.
Kapanan iş yerlerimizden dolayı en azından 2.000 TL  aylık bu insanlara destek verilmesi lazım. Sosyal devletin anlayışı da bu olması gerekir. Malatya'da çok sayıdaki esnaf ve sanatkâr kesiminin işyeri tamamen kapalı. Diğer esnafta iş yapamaz durumda. Reklama dönüştürülen paketlerle bu sıkıntılar çözülmez.
Akaryakıtta ÖTV alınmaması lazım. Bugünlerde ticari taşıt kullanan ticari arabalardan ÖTV ve KDV alınmaması gerekir ya da biraz daha ucuzlatması gerekir.  KDV ÖTV de kesinlikle muaf kalması gerekir.
Devletten beklediğimiz önemli olan 2 şey var,  Esnafımızın geçimini sağlaması için destek verilmesi ve  esnafımıza sağlıkta koşulsuz şartsız destek sağlamak.” ifadelerine yer verdi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İyilik, yapıyor, gibi, görünmeyin!,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });