Haber Detayı
21 Eylül 2020 - Pazartesi 16:33
 
İddialar doğruysa Kale’de betonlaşıyor
Verimli topraklarında kayısı başta olmak üzere birçok meyveler yetişen Kale’de 2 bin..
SİYASET Haberi
İddialar doğruysa Kale’de betonlaşıyor

Verimli topraklarında kayısı başta olmak üzere birçok meyveler yetişen Kale’de 2 bin dönümlük alanın imara açılacağı duyumunu dile getiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “En verimli kayısıların yetiştirildiği bölgeyi beton yığınına çevirmek çevre katliamıdır” dedi. Baraj kenarında bulunan Düztarla ve Soğukpınar Mahallerinde bulunan yaklaşık 10 bin verimli kayısı ağacının kesilerek betonlaşacağı duyumlarını aldığını belirten CHP’li Ağbaba  

Kale’de de alışılmış bir AKP yandaşlığı, rant hırsı ortaya

“Malatya’nın en verimli tarım arazilerine sahip Kale İlçesi’nde ne yapılmaz? derseniz, ‘tarım arazilerinin imara açılması’ denir. Ancak görülen o ki Kale’de de alışılmış bir AKP yandaşlığı, rant hırsı ortaya çıkıyor. 10 Bine yakın kayısı ağacını kesip bina yapmak nedir?18 yıldır derelerin üzerine HES yaparak, meraları yandaşlarına peşkeş çekerek, yerleşim yerlerinin yanı başına taş ve maden ocakları için izin vererek, tarım arazilerini imara açarak Türkiye’yi çoraklaştıran bir zihniyet şimdi de elini Kale İlçesi’ne atıyor” ifadelerini kullandı.

Kale’de hiç kıraç arazi yok mu?

Kale’de imara açılacak hazine arazisi, kıraç arazi yok mu? diye soran CHP’li Ağbaba, “Soğukpınar ve Düztarla Mahalle sakinleri Kale Belediyesi’nin tarım alanlarını imara çevirme işlerini gizli yürüttüğünü belirterek, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na tarım arazisi olan yerleri boş alan olarak göstererek imara açılması için müracaatta bulunduğunu ifade ediyorlar. Bu iddialar hem çok ciddi hem de üzücü. Malatya’nın en verimli arazilerini boş alan gösterip imara açmak Malatya’nın kalbine hançer sokmaktır.30-40 yıllık ağaçları kesip tek geçim kaynağı kayısı olan insanları açlığa mahkum etmek, yerinden yurdundan etmek istiyorlar. Kale’de hiç hazine arazisi, kıraç arazi yok mu ki kayısı bahçelerinin olduğu yer imara açılıyor? Anlamak mümkün değil” dedi.

Betonlaşmaya izin yok!

Kale İlçesi’nin sadece Malatya’da değil Türkiye’de AKP’ye en yüksek oy veren ilçelerden biri olduğunu hatırlatan Ağbaba, “Yüzde 90-95 oy aldıkları yerleşim yerine bunu yapıyorlar. Varın gerisini siz düşünün. AKP’nin gözünü rant hırsı bürümüş. Gözleri başka bir şey görmüyor. Onlar için sonunda kazanç varsa yıllardır kendilerine oy veren seçmenler de bir kalemde silinir. Soğukpınar ve Düztarla Mahalle sakinleri kayısı bahçelerine baraj manzaralı binalar yapılmasına izin vermeyeceklerini belirtiyorlar. Bizler de bu haklı taleplerinde yanlarında olacağız, örgütümüzle birlikte ‘rantsal dönüşüme’ karşı çıkacağız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İddialar doğruysa, Kale'de Betonlaşıyor, Ağbaba, Düztarla-Soğukpınar
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });