Haber Detayı
07 Aralık 2019 - Cumartesi 20:49 Bu haber 674 kez okundu
 
Hisarcıklıoğlu'nun şikayetinden Malatya da muzdarip
başta AVM'ler ve AVM'lerde faaliyte gösteren şirketler olmak üzere, Küçük ve Orta Ölçekli..
EKONOMİ Haberi
Hisarcıklıoğlu'nun şikayetinden Malatya da muzdarip

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu'nun, Türkiye’nin farklı şehirlerinde üretim yapan firmaların merkezlerini İstanbul’a taşımasını eleştirerek, “Şirketlerimiz vergisini ürettikleri yerde versinler. Bu, özellikle belediyelerimiz için çok önemli” sözleriyle yaptığı çıkış, gözlerin Anadolu'nun kaynaklarını kullanarak üretim ve ticaret yapan, buna karşılık kazanç elde ettikleri şehirler yerine İstanbul'a kaynak akıtan şirketlere çevrilmesine yol açtı. 
Malatya'da faaliyet gösteren, Malatya'nın ekonomik, çevresel ve insan kaynaklarını kullanan çok sayıda şirketin de, şirket yönetim merkezini İstanbul'da gösterdiği, Malatya'nın kaynaklarını kullanarak kazandıkları milyarlarca liralık kazancın vergisini ise İstanbul'a aktardıkları belirtiliyor. 
Anadolu şehirlerinin kaynaklarının sömürülmesi anlamına da gelen bu tutum ile,  başta AVM'ler ve AVM'lerde faaliyte gösteren şirketler olmak üzere, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) dışındaki büyük şirketlerin, kazandıkları şehir yerine İstanbul'u geliştirdikleri vurgulanıyor. 
Malatya'da AVM, süper ve hipermarket, tekstil, sağlık, plastik, gıda ve farklı birçok alanda çok sayıda şirketin, Malatya'nın ekonomik, ticari, tüketici, çevre ve insan kaynaklarını kullanarak elde ettiği kazancın vergisini, şirket yönetim merkezlerini İstanbul'a taşıdıkları için, İstanbul vergi dairelerine ödediği, bu durumun şehirler arasında adaletsiz bir ekonomik tablo yarattığı vurgulanıyor. 
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "İstanbul'da para zaten çok, nerede kazanıyorsanız verginizi de oraya verin" demişti. 
Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde gerçekleştirilen bir programa TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Anadolu'da kazanıp, vergisini İstanbul'a aktaran şirketleri şu sözlerle eleştirmişti: “Şirketlerimiz vergisini ürettikleri yerde versinler. Özellikle bu belediyelerimiz için önemli. Şirketlerin geneli Kocaeli’de değil, Anadolu’nun genelinde merkezlerini İstanbul’a taşıyorlar. Her ne hikmetse bunu çözemedim. Sebebini siz benden daha iyi biliyorsunuz. İstanbul’a taşınınca vergiler oraya gidiyor. İstanbul’da zaten para çok. Asıl para bizim Kocaeli’ye lazım. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bizim çöpümüzü topluyor, kanalımızı, yolumuzu yapıyor. Ama bizim hiçbir katkımız olmuyor. Bunun sebebini siz benden daha iyi biliyorsunuz. Bu aynı zamanda sadece sanayi şehirleri için değil, turizm şehirleri için de geçerli. Yazları baktığınızda 2.5 milyon nüfus geliyor. Ama görünen kadar para alıyor. Bu doğrultuda silerin taleplerini dinleyerek destek oluyorum” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hisarcıklıoğlu'nun, şikayetinden, Malatya, da, muzdarip,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });