Haber Detayı
06 Ocak 2021 - Çarşamba 14:39
 
Hayret, İhracat düşüyor firmalar artıyor!
Malatyalı firmaların yaptığı ihracat düşerken, ihracatçı firma sayısı çoğalıyor. Malatya TSO...
EKONOMİ Haberi
Hayret, İhracat düşüyor firmalar artıyor!

Malatyalı firmaların yaptığı ihracat düşerken, ihracatçı firma sayısı çoğalıyor. Malatya TSO’nun verilerine göre ihraç belgesi alanların sayısında bir önceki yıla göre yüzde 21 artış yaşandı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre 2019 yılında 379 Milyon Dolarlık ihracat yapan Malatyalı firmalar, 2020 yılında 78 Milyon Dolarlık bir kayıpla 301 Milyon Dolarlık ihracat yaptı.  Malatya TSO’dan talep edilen ihracat belgesi sayısında 2020 yılında 2019 yılana göre yüzde 21 artış yaşandı.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 2020 yılında üyelerine yönelik yapılan (Açılış-kapanış- belge temini gibi)  iş ve işlemler hakkında yaptığı yazılı açıklamada;

3 BİN 616 İHRACAT BELGESİ HAZIRLANDI

Firmaların Malatya’da ürettikleri ürünü ihraç etmek için Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’ndan aldığı ihracat belgesi sayısında 2020 yılında 2019 yılana göre yüzde 21 artış yaşandı.

Malatya TSO tarafından 2020 yılında talep edilen 3 bin 616 ihracat belgesi hazırlanarak ihracatçı firmalara teslim edildi.

İhracat yapan firmalar bu belgelerle 132 ülkeye 26 farklı ürünü ihraç ederek ülkemize döviz girdisi sağladı.

2020 YILINDA 880 YENİ ŞİRKET KURULDU

Yıl boyu yaşanan korona virüs pandemisine rağmen Malatya’da 2020 yılında açılan şirket sayısı 2019 yılına göre yüzde 12 artış göstererek 880 oldu.

Malatya TSO tarafından 2020 yılında üyelerinin ticari faaliyetleri için ihtiyaç duyduğu 16 bin 115 adet belge hazırlanarak teslim edildi.

SADIKOĞLU: “EKTİĞİMİZ TOHUMLAR FİLİZLENİYOR”

Malatya sanayisinin ve ticaretinin büyümesi için 2021 yılında da ciddi adımlar atacaklarını belirten Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, “2020 yılında üyelerimizin odamızdan talep ettiği ihracat belgesinin 2019 yılına göre yüzde 21 artış göstermesi ekmiş olduğumuz tohumların filizlendiğini göstermektedir.  Göreve geldiğimiz günden bu yana olduğu gibi 2021 yılında da ilimiz sanayisinin mevcut durumunu yeni ve nitelikli yatırımlarla geliştirirken, yıllardır OSB’de yatırımı olan iş insanlarının daha da büyümesi, uluslararası arenaya açılması, ilimizin ihracat rakamlarının yükselmesi ve döviz girdilerinin artması için projeler üretmeye devam edeceğiz. Malatya sanayisinin bölgesinde hak ettiği yere gelmesi adına adımlar atarken ticaretle uğraşan iş insanlarımız için de farklı projeler hayata geçirmeye devam edeceğiz. Yapmış olduğumuz tüm çalışmalarla sanayinin ve ticaretin birlikte gelişmesinin önünü açmayı hedefliyoruz. 2020 yılında açılan şirket sayısına baktığımızda da Malatya’da firmalarımızın korona virüse karşı yenilgi bayrağını çekmediğini, mücadele ettiğini görüyoruz. Malatya TSO olarak üyelerimize sunduğumuz hizmet kalitemizi her geçen gün arttırıyoruz. 2021 yılında da üyelerimizin her türlü iş ve işlemlerini en hızlı şekilde gerçekleştireceğiz” Bilgileri yer aldı.

gazetemalatya.com-Bülten

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hayret,, İhracat, düşüyor, firmalar, artıyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });