Haber Detayı
07 Nisan 2020 - Salı 20:48
 
Geleneksel bilgiler kayıt altına..
Sağlık, beslenme, endüstriyel, tarım ve hayvancılık alanlarındaki geleneksel bilgiler
Tarım Haberi
Geleneksel bilgiler kayıt altına..

Sağlık, beslenme, endüstriyel, tarım ve hayvancılık alanlarındaki geleneksel bilgiler kayıt altına alınıyor. Bakanlık tarafından başlatılan projede Sağlık alanında; halk ilacı veya şifa amaçlı içeren uygulamalar,Beslenme de; gıda, baharat, içecek, maya, vb., Endüstriyel de; boya, tekstil, yapı malzemesi, yakıt, el sanatları vb. ve  Tarım- hayvancılık da  geleneksel  kullanımlar sahada yaoılacak çalışmalarla kayıt altına alınacak. Konu ile ilgi malatyahaber.com'da da yayınlanan Yeni Malatya Gazetesi'nden Güler Hazar'ın haberi şöyle; 
"Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Malatya’daki biyolojik çeşitliliğe dayalı geleneksel bilginin (BGB), kayıt altına alınması için yeni bir proje başlattı.
Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü Malatya Şube Müdürlüğü bu amaçla, 23 Mart 2020 tarihinde açık teklif usulü ile danışmanlık hizmet alım ihalesi düzenledi. Tekliflerin alındığı ihale ile yürütülecek projede, doktora mezunu düzeyinde ve alanında en az 5 yıllık akademik tecrübeye sahip, 1 botanik, 1 etnobotanik, 1 tıp veya sosyal bilimler ve 1 zooloji veya mikrobiyoloji alanında olmak üzere toplam 4 danışman istihdam edilecek. Proje 480 günde (16 ay) tamamlanacak.
60 köyde saha çalışması yapılacak
Malatya’daki biyolojik çeşitliliğe dayalı geleneksel bilginin kayıt altına alınması projesi saha çalışmaları ve literatür incelemeleri ile gerçekleştirilecek. Bu kapsamda, Malatya’nın 13 ilçesine bağlı 60 köydeki ekosistemlerde saha çalışması yapılarak biyolojik çeşitlilik tespiti yapılacak.
Biyolojik çeşitliliği oluşturan tüm unsurlar kayıt altına alınacak
Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü Malatya Şube Müdürlüğü tarafından yayınlanan danışmanlık hizmeti alım işine ait ihale belgelerine göre, proje kapsamında, Malatya’da coğrafyasında biyolojik çeşitliliği oluşturan tüm unsurların geleneksel kullanımı kayıt altına alınacak.
Biyolojik çeşitliliği oluşturan unsurların yerel çeşitleri ve yerli ırkları da içerdiği belirtilen belgelerde, “Geleneksel kullanım, biyolojik çeşitliliği oluşturan unsurların, insanların herhangi bir ihtiyacının karşılanmasına yönelik kullanımını içeren, genellikle bir topluluğun kültürel veya manevi kimliğinin bir parçasını oluşturan, o topluluk içinde geliştirilen, devam ettirilen ve nesilden nesle aktarılan bilgi, ustalık, beceri ve uygulamaları kapsar” tanımlaması yapıldı.
Bitki, hayvan ve mikroorganizmaların modern kültür formlarının çalışmaya dâhil olmadığı belirtilen belgelerde, saha çalışmalarına dahil olan başlıklar şöyle sıralandı:
Sağlık (halk ilacı veya şifa amaçlı BGB içeren uygulamalar).
Beslenme (gıda, baharat, içecek, maya, vb.).
Endüstriyel (boya, tekstil, yapı malzemesi, yakıt, el sanatları vb.).
Tarım- hayvancılık amaçlı geleneksel kullanımlar.
Proje kapsamında, 4 kategorideki biyolojik çeşitliliğe dayalı geleneksel bilginin kayıt altına alınması çerçevesinde, “biyolojik çeşitliliği oluşturan unsurların geleneksel kullanımlarına ilişkin bilgilerin; literatürden ve saha çalışmasından derlenmesi, tasnif edilmesi,  arşivlenmesi ve kaydedilmesi” işleri yürütülecek.

Hangi köylerde yapılacak?

Malatya’daki biyolojik çeşitliliğe dayalı geleneksel bilginin (BGB), kayıt altına alınması projesi 13 ilçeye bağlı 60 köyde yürütülecek. Bu köyler ve bağlı oldukları ilçeler şöyle:

Akçadağ: Levent, Bayramuşağı, Harunuşağı, Keklikpınarı, Ören,

Arapgir: Onar, Suceyin, Ormansırtı (Cücügen), Yaylacık, Kayakesen,

Arguvan: Kızık, İsaköy, Koyuncu (Gürge), Ermişli,

Battalgazi: İspendere, Çamurlu, Uluköy

Darende: Ayvalı, Ağılbaşı, Balaban, Günpınar, Irmaklı.

Doğanşehir: Eskiköy, Polat, Karanlıkdere, Dedeyazı

Doğanyol: Gökçe (Ağvan), Konurtay, Gevheruşağı, Koldere

Hekimhan: Güzelyurt, Kozdere, Basak, Ballıkaya, Köylüköyü

Kale: Kozluk, Kıyıcak, Akuşağı, Bentköy, Kaleköy,

Kuluncak: Alvar, Bicir, Kızılhisar, Başören, Kaynarca

Pütürge: Yandere, Arıtoprak, Bölünmez, Ormaniçi, Uzuntaş,

Yazıhan: Buzluk, Epreme, Fethiye, Tahtalı, Karaca,

Yeşilyurt: Salkonak, Gözene, Gündüzbey, Kadiruşağı

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: Geleneksel, bilgiler, kayıt, altına..,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });