Haber Detayı
10 Temmuz 2020 - Cuma 18:18 Bu haber 5183 kez okundu
 
Fizikte Türkiye 1. Malatya’dan
TÜBİTAK’ın liselerarası araştırma projeleri yarışmasında Malatyalı öğrenciler,
EĞİTİM Haberi
Fizikte Türkiye 1. Malatya’dan

TÜBİTAK’ın liselerarası araştırma projeleri yarışmasında Malatyalı öğrenciler, hazırladıkları projelerle 1 birincilik, 1 ikincilik ve 2’de teşvik ödülleri aldı. Bilim Sanat Merkezi öğrencilerinden Feridun Balaban’ın fizik alanında hazırladığı proje Türkiye birinciliğini elde ederken, yine aynı okulun öğrencilerinden Ahmet Enis Güven’in matematik alanında hazırladığı proje Türkiye 2. Oldu. TÜBİTAK’ın Liselerarası  Proje yarışmaları ile ilgili yayımlanan bültende;  

“Bu yıl yarışmaya Türkiye genelinde 3.004 farklı okuldan 23.528 öğrencinin hazırladığı 15.273 proje başvurusu yapılmıştır. Proje başvurularının Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul Asya, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 12 bölge merkezinde ön değerlendirmesi yapılmış ve ön değerlendirmeyi geçen 1.200 projenin sahibi öğrenciler, 9-12 Mart 2020 tarihleri arasında bölge yarışmalarına katılmıştır. Bölge sergilerinde finalist olarak belirlenen 216 proje, 6-8 Temmuz 2020 tarihleri arasında yüz yüze ve çevrimiçi olarak final değerlendirmesine alınmıştır. Yarışmanın final sergisinin ve ödül töreninin, Ekim ayı içerisinde yapılması planlanmaktadır.

Malatya'da 12 alanda 277 proje başvurusu yapılmış bunlardan 44 proje bölge sergisine katılmıştır. Bölge sergisinde 7 proje bölge birincisi olarak finalde yarışma hakkını elde etmiştir. Ankara finalinde yarışma hakkını elde etmiştir. Malatya'dan 7 proje final yarışmasına katılmış olup bunlardan 3 proje Türkiye derece yapmıştır.

Malatya Bilim ve Sanat Merkezinden, danışmanlığını Savaş Zafer GÜLER'in yaptığı, öğrencilerinden Feridun BALABAN'ın hazırladığı proje, fizik alanında Türkiye Birincisi olmuştur.

Malatya Bilim ve Sanat Merkezinden, danışmanlığını Mehmet ARSLAN'ın yaptığı, öğrencilerinden Ahmet Enis GÜVEN'in hazırladığı proje, Matematik alanında Türkiye İkincisi olmuştur.

Malatya Bilim ve Sanat Merkezinden, danışmanlığını Savaş Zafer GÜLER'in yaptığı, öğrencilerinden Sıla DURMUŞ ve Elif Sude DOĞAN ortak hazırladığı proje, kimya alanında teşvik ödülü almıştır.

Yarışmanın final sergisinin ve ödül töreninin, Ekim ayı içerisinde yapılması planlanmaktadır.” Bilgileri yer aldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Fizikte, Türkiye, 1., Malatya’dan,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });