Haber Detayı
13 Eylül 2020 - Pazar 23:04
 
“Devletin böyle bir kararı olamaz!”
Bakanlığın aldığı karar, hem hastaları, hem hasta yakınlarını hem de sağlık çalışanlarını..
SAĞLIK Haberi
“Devletin böyle bir kararı olamaz!”

Yaşar KARAASLAN

Malatya'da korona virüs yaşanmışlıklarından sadece bir örnek. Binlerce veya onbinletrce korona virüs tespitli, temaslısının yaşadıklarından 2 örnek, korona virüs tedavisinin ne kadar sağlıklı (!) işlediğini gözler önüne seriyor.

Bakanlığın aldığı karar, hem hastaları, hem hasta yakınlarını hem de sağlık çalışanlarını mağdur etmeye başladı. Korona virüs testi pozitif çıkan bir ailenin yaşadıkları, Malatya’daki korona virüs hastaları ile sağlık çalışanlarının dramını gözler önüne serdi.

Karantina süresi bitimi hastalar test yapılamadan evlerine-sosyal ortamlara geri dönüyor. Tekrar test yapılması talebi ise “Bakanlık kararı” doğrultusunda ret ediliyor. Hastaların annesi ise “ Devletin böyle bir olamaz” diyerek ikinci testleri yapmayan sağlık görevlilerini suçluyor.  Korona testleri pozitif çıkan aynı aileden biri din görevlisi, diğeri ise TÖTM personeli 2 kişinin korona virüs karantina sonrası yaşadıkları özetle;

10 veya 14 gün sonra normal hayata

Covid-19 hastalarının karantina süresi 14 günden 10 güne indirildi. 10 veya 14 günün sonunda hastalar herhangi bir test yapılmadan normal hayatlarına dönüyor. Bu Sağlık Bakanlığının almış olduğu bir karar. Bu ne kadar doğru bilmiyorum ama benim veya diğer hastaların testinin pozitiften negatife döndü mü? İnsanlar bunu bilmeden psikolojik olarak ne kadar sağlıklı yaşayabilir? Bakanlığın bu kararına inanmayan hastaların annesi; “Devletin böyle bir kararı olamaz!” diyerek kararın doğru olamayacağını ve görevden kaçmak için sağlık çalışanlarının böyle söylediklerini düşündüğünü çocuklarına ifade etmiş.  

Karantina sonrası 2. test gerekmez!

Sağlık Bakanlığının 184 numaralı Covid-19 hattını arayan hastamız, “Ben din görevlisiyim. Eşim, bir kamu kurumu personeli, bir günde birkaç insanla değil bir çok insanla muhatap oluyoruz. Aile boyu enfekte olduk, karantinadayız. Karantinamız ayın .. Bitmesine rağmen test yapılmasını istiyoruz.” İfadeleriyle belirtmiş ama onlar Sağlık Bakanlığının almış olduğu karar doğrultusunda ikinci testin gerekmediğini söylemişler.

Test yaptırma ve filyasyon ekibi isteme hakkınız yok!

TÖTM’de çalışan bir sağlık personeli olarak Sağlık İl Müdürlüğünü aradım. “TÖTM’de çalıştığımı ve şu an karantinada olduğumu ve yeniden başlamak için tekrar Covid-19 testinin yapılmasını ve filyasyon ekibinin tarama yapması için evimize gelmesi talebinde bulundum.

Benden istenen T.C. Kimlik numaramla yaptıkları sorgulama sonrasında,  TÖTM’de çalıştığımı ancak sekreter olarak görev yaptığım için sağlık çalışanı olmadığımı ve korona virüs testi ile filyasyon ekibi isteme hakkımın olmadığını ifade ettiler.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Devletin, böyle, bir, kararı, olamaz!”,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });