Haber Detayı
10 Aralık 2019 - Salı 00:42 Bu haber 869 kez okundu
 
Daha kaç gencin ölmesi gerek?
Tren Garındaki (İstasyon) yüksek gerilim hattındaki yüksek voltaja kapılarak yaşamını..
SİYASET Haberi
Daha kaç gencin ölmesi gerek?

Faciaya davet eden bölge için neden güvenlik önlemi alınmıyor ve önlem alınması için daha kaç gencin ölmesi gerek? 8 Aralık günü Tren Garındaki (İstasyon) yüksek gerilim hattındaki yüksek voltaja kapılarak yaşamını yitiren 18 yaşındaki Denizcan ile ilgili açıklama yapan CHP’li Ağbaba; “ Bu ölümlerin son bulması için daha kaç canımızın, gencimizin hayatını kaybetmesi gerekiyor?” dedi.

18 yaşındaki Yusuf Denizcan Evsen, 8 Aralık 2019 gecesi Malatya Tren Garında bekleyen yük treninin üzerindeki yüksek gerilim hattı akımına kapılıp hayatını kaybetti. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “İnsanların yüksek gerilim hatlarının olduğu bölgeye çok rahat bir şekilde ulaşması bu tür faciaların yaşanmasına davetiye çıkarıyor” dedi.

“BU İLK DEĞİL, MAALESEF SON DA OLMAYACAK”
Malatya Tren Garı’nda 21 Haziran 2014 tarihinde istasyona çok yakın bir mesafede bekletilen merdivenli vagonlardan birinin üzerine çıkan 15 yaşındaki Enes Can Gedik elektrik akımına kapılmış, Araştırma Hastanesi yanık ünitesinde uzun süre tedavi görmüştü. Bu kazadan 2 gün sonra, 23 Haziran 2014 tarihinde aynı yerde, bir vagonun merdivenlerine çıkan 18 yaşındaki Sinan Arı da elektrik akımına kapılmış, tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetmişti.

“BUNU KABUL ETMEK MÜMKÜN DEĞİL”
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba biri 15 diğeri 18 yaşında iki gencin iki gün arayla aynı yerde elektrik akımına kapılmasının üzerinden 5 yıl geçtikten sonra yine aynı yerde yine ölümlü bir kazanın meydana gelmesinin hiçbir mazeret kabul etmeyeceğini belirterek, “Ülkemizde maalesef en ucuz şey insan hayatı. 18 Yaşındaki bir gencin göz göre göre ölüme gönderilmesi kaza değil cinayettir. Bunu kabul etmek mümkün değil” dedi.

DENİZCAN’IN ÖLÜMÜNÜ ENGELLEYEMEZ MİYDİK?
Gencecik insanların tüm uyarılara rağmen, vagonların olduğu bölgeye girmelerini engellemek için insanların bilinçlendirilmesi gerektiğini kaydeden Ağbaba, “Bu bölgelerde binlerce volt elektrik akımının olacağının başta kamu spotları olmak üzere, çeşitli tanıtım materyalleri ile kamuoyuna aktarılması gerekiyor. Türkiye’nin dört bir yanında meydana gelen kazalarda bilinçsizliğin ve gerekli tedbirlerin alınmamasının bir araya gelmesinin sonucunu maalesef insanlarımızı kaybederek ödüyoruz. Sormamız gereken soru; 18 Yaşındaki Denizcan’ın ölümünü engelleyemez miydik?Bu ölümlere ‘dur’ diyemez miydik? Tren Garı’nın 20 metre ilerisinde herkesin rahatlıkla raylara ve vagonlara ulaşabilmesi ve nihayetinde yüksek gerilim hatlarından kaynaklı kazalara maruz kalmaları ‘kader’ ile açıklanamayacak kadar acı bir gerçektir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Daha, kaç, gencin, ölmesi, gerek?,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });