Haber Detayı
10 Ocak 2021 - Pazar 14:28
 
Çoğulcu ve elverişli bir ortamda...
SİYASET Haberi
Çoğulcu ve elverişli bir ortamda...

Basının görevini bağımsız bir şekilde ve kaygı duymaksızın yerine getirdiği, güvenli, çoğulcu ve elverişli bir ortam oluşturulması partilerinin iktidarında hayata geçirileceğini belirten DEVA Partisi Malatya İl örgütü, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir açıklama yaptı. İl Başkanı Onur imzalı açıklamada;

“Türkiye farklı ırk, inanış, düşünce ve görüşe mensup vatandaşları ile birlik ve barış içerisinde yaşamayı başarmış coğrafyamızın başat ülkesi konumunda, kültürü birikimiyle demokratik bir hukuk devletidir. Demokratik ilkeleri benimsemiş her ülke gibi basın, medya ve bu alanda çalışanlarıyla demokrasi mücadelesi veren bir ülke olmuştur. Basın son dönemlerde olduğu gibi bir takım sıkıntılı süreçler ile karşı karşıya kalmış olsa da vatandaşlarımızın anayasal hakkı olan haber alma özgürlüğünün garantörü olmuştur. Parti programımızın en başında yer verecek kadar değerli gördüğümüz basın özgürlüğünü önemsiyor, özgür basına ve mensuplarına uygulanan her haksız uygulamadan bir an önce dönülmesini umut ediyoruz.

Parti programımızda da ele aldığımız üzere:

Basın, kamunun "gözetleyicisi" olarak farklı kaynaklardan bilgi ve düşünceleri yayarak demokratik toplumun vazgeçilmez unsurları olan şeffaflık ve hesap verilebilirliğin sağlanmasına da katkıda bulunur.

Basın, kamunun "gözetleyicisi" olarak farklı kaynaklardan bilgi ve düşünceleri yayarak demokratik toplumun vazgeçilmez unsurları olan şeffaflık ve hesap verilebilirliğin sağlanmasına da katkıda bulunur.

Basının görevini bağımsız bir şekilde ve kaygı duymaksızın yerine getirdiği, güvenli, çoğulcu ve elverişli bir ortam oluşturulması elzemdir.

Gazetecilere karşı açılan çok sayıda davanın gerekçesini oluşturan ceza mevzuatındaki hükümleri, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) yerleşik içtihatları çerçevesinde basın özgürlüğünü esas alarak gözden geçireceğiz.

Her zorlu şartta görevlerini büyük bir özveri ile icra etmeye çalışan her gazetecimize minnettarlığımızı sunuyoruz. Ülkemizin belki de en çok doğru ve güvenilir haber almaya ihtiyacı olduğu şu dönemde, özgürlüğü, işi, aşı ve itibarı ile görevi arasında kalmak zorunda bırakılan ama yine de gördüğünü, bildiğini yazmaktan çekinmeyen her gazetecimizin yapmış olduğu işi her şeyden çok önemsiyoruz. Kalemini, vicdanını, meslek etik ve ahlakını öncelikli tutan ülkesini, vatandaşını en çok sevendir. Biz DEVA Partisi olarak sadece özgürlüklerin bu ülkenin devası olduğuna inanıyoruz. Özgürlükler içerisinde ise en büyük özgürlüğün ifade ve düşünce özgürlüğü içerisinde basın özgürlüğü olduğunu, bu güzel gün münasebetiyle bir kere daha vurguluyoruz. Bırakalım Türkiye konuşsun, bırakalım insanlarımız düşüncelerini, fikirlerini her platformda belirtmekten korkmadan, çekinmeden söylesin, göreceksiniz böyle bir Türkiye daha yaşanabilir daha mutlu daha gelişmiş ve daha güçlü bir Türkiye olacaktır.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde tüm gazetecilerimizi DEVA Partisi Malatya İl Başkanlığı olarak bir kez daha tebrik eder, üstlendikleri görevde amasız fakatsız şartsız koşulsuz bildiklerini yazacak günlerin yakın olduğunu umut eder başarılar dileriz.” İfadeleri yer aldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çoğulcu, ve, elverişli, bir, ortamda...,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });