Haber Detayı
22 Eylül 2020 - Salı 22:55
 
Bisiklet yolları standartlara uygun oluyor
Bisiklet yolları, çakma değil standartla uygun olarak yapılacak. “Avrupa Hareketlilik Haftası”..
SPOR Haberi
Bisiklet yolları standartlara uygun oluyor

Haber: Yaşar KARAASLAN

Gürkan söz verdi. Bisiklet yolları, çakma değil standartla uygun olarak yapılacak. “Avrupa Hareketlilik Haftası” kapsamında bisikletle ulaşımı destekleme amacıyla gerçekleştirilecek olan zabıtaların bisikletli denetim etkinliğinde öncesinde, bir gazetecinin “Bisiklet yolları öncekiler gibi dar mı olacak yoksa standartlara uygun mu olacak?” yönlü sorusuna “Hayır, Standartlara uygun olacak. Bisiklet yollarımızı, toplu ulaşım ağlarına uygun ve tamamlayıcı olabilecek projeler üretiyoruz. İlk projemizin de uygulamasına başlıyoruz.” İfadeleriyle yanıtladı.

Toplumda hareketliliğin sağlanması, yürümenin ve bisiklet kullanımını teşvik etme amacıyla Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Zabıtaların bisikletli denetim etkinliği gerçekleştirildi. Bisikletli denetim etkinliği başlaması nedeniyle Büyükşehir Belediye Hizmet Binası önünde gerçekleştirilen törende konuşan Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Toplumun bisiklet kullanımını teşvik etme amacıyla zabıtalarımız, denetimlerini bisikletle yapacak” diye konuştu.

Temel amacının kent içinde yürümenin, bisikletin ve toplu taşımanın teşvik edilmesi ve sıfır emisyonlu hareketlilik olduğunu belirten Başkan Gürkan, “Toplumun dikkatini çekme noktasında özellikle zabıta ekiplerimiz bugün için denetimlerini bisikletle yapacaklar. Bizlerde bu konuda kent içinde yürümenin, bisikletin ve toplu taşımanın kullanımı ile ilgili dikkat çekmek amacıyla bugün vatandaşlarımıza örnek olduk. Bu kapsamda motorlu taşıtların çevreye verdiği hava kirliği herkes tarafından bilinmektedir. Gerek sağlıklı yaşam gerekse hava kirliliğinin önüne geçmek için toplum olarak daha az motorlu taşıtlar kullanmalıyız. Ben bugün için denetimlerini bisikletle yapan ve topluma örnek olan tüm zabıta ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

Standart bisiklet yolları yapım yönetmeliği?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 2019 yılında Resmi Gazete’de yayınlanan Bisiklet Yolları Yönetmeliğinden bazı maddeler ise şöyle;

  • İl sınırları içerisinde olsa dahi karayolu uhdesinde bulunan yollarda (Çevreyolu Buhara-Ankara Caddesi örneği)
  • Bisiklet parkuru en az 130 cm ve kaldırım seviyesinden yüksek olmayacak
  • Kaldırımla aralarında 20 cm, otoyola ise 110 cm mesafe olacak
Kaynak: Editör:
Etiketler: Bisiklet, yolları, standartlara, uygun, oluyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });