Haber Detayı
12 Ocak 2020 - Pazar 16:06
 
Binalara sıra gelecek mi?
İçinde onlarca hatta yüzlerce insanın yaşadığı sağlıksız binalar ile..
Çevre Haberi
Binalara sıra gelecek mi?

İlçe sınırları içerisinde can ve mal güvenliğini tehdit eden aynı zamanda görüntü kirliliği yaratan çoğunluğu terk edilmiş metruk evleri tek tek yıkan Yeşilyurt Belediyesinin aynı gerekçelerle onlarca insanın barındığı ve hayati tehlike arz eden veya görüntü kirliği yaratan metruk binaları da yıkıp yıkmayacağı merak konusu oldu. Konuyla ilgili görüştüğümüz vatandaşlar “ Yıktıkların evlerin çoğunda kimse yaşamıyor zaten. Mal sahiplerinin vurdumduymazlığı veya ekonomik sebeplerle yıkmadığı veya yıkamadığı evler. Özetle hayati tehlike açısından pek önem arz etmiyor ama aynı durumda olan ve içinde onlarca hatta yüzlerce insanın yaşadığı sağlıksız binalar ile, görüntü kirliği yaratmasının yanı sıra, kriminal tiplerin barınağı haline gelen kaba inşaat halinde yarım bırakılmış veya terk edilmiş binalarla ilgili bir girişimi olacak mı olmayacak mı? Şu anki durumda ‘Güçleri binalara yetmiyor, sahipsiz ve içinde kimsenin yaşamadığı evlere yetiyor’ ifadeleriyle tehlike arz eden binalarla ilgili bir çalışmanın olup olmadığını merak ettiklerini belirtiler.   

Son 6 Yılda 253 metruk evin yıkımı ile ilgili Yeşilyurt Belediyesi tarafından yayınlanan bültende;

“İlçe genelinde vatandaşların can ve mal güvenliğini tehdit eden, yangın ve göçme tehlikesi bulunan ve çevre kirliliğine yol açan metruk binaların yıkımına devam eden Yeşilyurt Belediyesi, 6 yıl içerisinde toplam 253 adet metruk evin yıkımını gerçekleştirdi.

Son yıllarda hayata geçen sosyal yaşam alanlarından konforlu ulaşım ağına, kültür ve sanat merkezlerinden sportif alanlara kadar her alanda modern kent kimliğine uygun bir estetik görüntüye ulaşan Yeşilyurt’ta tehlike arz eden ve görüntü kirliliği oluşturan metruk evlere geçit verilmiyor.

Bugüne kadar vatandaşların can ve mal güvenliğini tehdit eden, kullanılamaz durumdaki terk edilmiş 253 adet metruk evin yıkımını yapan Yeşilyurt Belediyesi, Tecde mahallesinde bulunan ve tehlike arz eden üç binayı çevre güvenliğinin alınmasından sonra yıkımını gerçekleştirdi.

“Metruk evlerden arındırıyoruz”

Yeşilyurt’un mimari yapısına zarar verecek, vatandaşların can ve mal güvenliğini tehdit edecek yapılara izin vermediklerini ifade eden Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Şahin Özer, “Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Çınar’ın talimatıyla ilçemizi metruk evlerden tek tek arındırıyoruz. 2014 yılından bugüne kadar gerek yol ve park çalışmalarına engel teşkil eden gerekse de vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini tehdit eden, yangın ve göçme tehlikesi bulunan ve çevre kirliliğine yol açan toplam 253 adet metruk evin yıkımını başarıyla gerçekleştirdik.

Tecde Mahalle Muhtarımızın talebi neticesinde burada bulunan üç adet metruk evin yıkımını gerçekleştirdik. İlçemizin farklı mahallelerindeki metruk yapılara, belirlediğimiz program çerçevesinde müdahale ediyoruz. Bir yandan ilçemizin imarı ve inşası üzerine emek sarf ederken diğer yandan mahallelerimizde kötü görüntü oluşturan bu tür engelleri de kaldırmaya çalışıyoruz. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini tehdit eden, metruk binaları ilgili kurumlarımızla tespit edip, ev sahiplerinden de gerekli izni aldıktan sonra ya da mahalle sakinlerimizin talebi üzerine incelemelerimiz ve yine gerekli izinlerin alımından sonra yıkım işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Vatandaşlarımızdan isteğimiz, mahallelerde bu tür metruk bina var ise bizlere iletmeleridir. Bizlere bilgi verirlerse biz de belediye olarak, herhangi bir olumsuzluk yaşanmadan çözüm üretebiliriz.” diye konuştu.

Muhtardan teşekkür!

Metruk binanın yıkılmasından dolayı Yeşilyurt Belediyesine teşekkürlerini sunan Tecde Mahalle Muhtarı Ali Yiğit ise, “ Buralar özelikle kimliği belirsiz kişi veya kişilerin uğrak yeri olmuştu. Buraya gelip ateş yakıyorlar, uygunsuz davranışlarda bulunuyorlar ve mahalle halkını rahatsız ediyorlardı. Madde bağımlılarında burayı mesken etmelerinden dolayı mahalle halkının şikayeti vardı. Bizlerde bu talepleri Yeşilyurt Belediyesine ilettik. Bu tür yapılara asla geçit vermeyen, talebimize de olumlu yanıt vererek buradaki binanın yıkımını gerçekleştiren Yeşilyurt Belediyesine mahalle sakinleri adına teşekkürlerimi sunuyorum. Belediyemizin bu konudaki hassasiyetini ve duyarlılığını takdirle karşılıyoruz. Geçen hafta birkaç metruk evin yıkımı yapılmıştı, bugünde üç metruk evin yıkımı yapıldı.” diye konuştu.” İfadeleri yer aldı.

gazetemalatya.com-BÜLTEN

Kaynak: Editör:
Etiketler: Binalara, sıra, gelecek, mi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });