Haber Detayı
01 Aralık 2019 - Pazar 19:21
 
Başkan Gürkan’ın 365 ve 200 günü ve 2 olumsuz uygulaması
Personelin kesilen mesaileri- sosyal denge tazminatları ile üst düzey yöneticilerini hala belirleyememiş..
GÜNDEM Haberi
Başkan Gürkan’ın 365 ve 200 günü ve 2 olumsuz uygulaması

Yaşar KARASLAN yazdı 

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın gayri resmi başkanlığının üzerinden 1 yıl, resmi başkanlığının üzerinden ise 200 gün geçti. Personelin kesilen mesaileri- sosyal denge tazminatları ile üst düzey yöneticilerini hala belirleyememiş olması Sayın Gürkan’ı her geçen gün artan eleştirilerle zora sokan 2 temel konu.

AKP, 24 Kasım 2018’de 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler için Selahattin Gürkan isminde mutabık kalmıştı. Yani tam 1 yıl önce.

Sayın Gürkan’ın adaylığının açıklanmasıyla Malatya’da toplumsal bir mutabakat yapılmışçasına kabul gördü ve başkanlığı kesinleşmişti. 31 Mart’ta yapılacak seçim sadece başkanlığın resmileştirildiği bir formalite olarak görülüyordu. Ve nitekim sonuç öyle oldu.

Peki Sayın Gürkan’ın gayrı resmi 1 yılı, resmi olarak da 200 günü aşan başkanlığının ilk döneminde eksileri ve artıları nelerdi?

Biz artılarını değil de (Başkaları yazıyor zaten) eksilerini daha doğrusu toplusal mutabakatı derinden yaralayan iki negatif uygulamasını kaleme alalım

Toplumsal (Toplumun tüm kesimleri) mutabakat sağlanmasının en büyük etkilerinden biri olan Sayın Gürkan’ın 5 yıllık deneyimi ve bu süre içerisinde (doğru-yanlış )başarılı işlere imza atmasıydı. Bir diğer etken de Malatya’nın geleceğinden endişe duyulması idi. (Önce Fetöcülerin daha sonra da o alanda boşalan alanın bazı gruplar tarafından doldurulması gibi)

  1. Sayın Gürkan’ın 31 Marta yerel seçimlerin ardından aldığı mazbatası ile makam araçları genelgesi ve üst düzey yöneticilerin aldığı maaş-yolluk-mesai ve huzur hakkı gibi maaşların makul düzeye çekilmesi gibi kararlar toplumda karşılığını bulmuş ve 31 Mart’ta doğru karar verdikleri intibasını yaratmıştı.  Ama bu olumlu intibaa kısa sürede olumsuza dönüştü. Maaşlar, mesailer- yolluk-huzur hakkının makul düzeye indirilmesi kararı yalnız üst düzey yöneticilerle sınırlı kalmamış, İstisnasız tüm belediye çalışanlarını da etkilemişti. Asgari ücretle çalışan personellerin, mesailerin yanı sıra sosyal denge tazminatı adı altında ödenen ücretlerde kesilmişti. (Teyit edemediğim bilgilere göre kadrolu personellerin sorunu büyük ölçüde giderilmiş ama statüsü belli olmayan (hizmet alım yöntemiyle çalışan ve yasa gereği belediyeye geçen personellerin bu konudaki mağduriyetleri hala devam ediyor)   
  2. İl Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müfettişliği gibi görevleri nedeniyle devlet deneyimi, kesintisiz olarak 15 yıllık belediye başkanlığıyla millet deneyimi olan Sayın Gürkan’ın 5 aylık adaylık ve 7 aylık başkanlık dönemlerini kapsayan süre içerisinde üst düzey kadrosunu oluşturamamış olması ve hala eski kadrolarla çalışması (endişe nedeni olan Malatya’nın geleceği konusunda) kamuoyunun Sayın Gürkan’dan beklentilerini boşa çıkarmış durumda. Ayrıca; Gerek İl Müdürlüğü ve müfettişlik gibi devlet deneyimi, belediye gibi halkla iç içe olan bir kurumda 15 yıllık deneyimi olan Sayın Gürkan’ın, Malatya’yı ve Malatyalıları en iyi tanıyor olması gerekirken en azından üst düzey yöneticilerini belirleyememiş olması olumsuz spekülasyona ve değerlendirmelere yol açtı.

Peki olumlu yönleri yok mu?

Olmaz olur mu? Örneğin keşmekeşe dönmüş, içinden çıkılamaz hale dönüşmüş imar konuları olmak üzere Malatya’nın geleceği açısından önemli birçok temel konularda iyi şeyler oluyor ama bunları yazmak bizim işimiz değil.

Bizlerin görevi, Yöneticilerin aksayan yönlerini, yaşanan olumsuzluklarını lisanı münasiple kaleme almak ve(Her ne kadar tetikçi suçlamalarına mazur kalsak da)  yöneticilerin bilgisine sunmak.  

Kaynak: Editör:
Etiketler: Başkan, Gürkan’ın, 365, ve, 200, günü, ve, 2, olumsuz, uygulaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });