Haber Detayı
15 Ocak 2020 - Çarşamba 07:45 Bu haber 1281 kez okundu
 
386 üründen 2’si Malatya’da
Yazıhan’da üretim yapan firmanın 2 ayrı etiketle satışa sunduğu tulum peynirleri..
SAĞLIK Haberi
386 üründen 2’si Malatya’da

İlçede üretim yapan firmanın 2 ayrı etiketle satışa sunduğu tulum peynirleri sağlığa zararlı çıktı. Malatya’daki 1 firmanın 2 ayrı etiketle satılan tulum peyniri insan sağlığı açısından zararlı bulunarak, Bakanlıkça açıklanan taklit ve tağşişli ürünler listesinde yer aldı.   

Laboratuar sonuçlarına göre taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen ve Bakanlıkça açıklanan 386 gıda ürününden 2’ si de Malatya’lı 1 bir firmadan. Bir ilçede kurulu olan Ş.. Firmasına ait, G.. markası ile yarım yağlı tulum peyniri ve Ç.. markası ile tüketiciye sunulan tulum peynirinde bitkisel yağ ve nişasta karışımları bulundu.

Bakanlıktan yapılan açıklama da;

Ülke genelinde gıda üretimi yapan ve yapılan denetimler sonucu insan sağlığı açısından zararlı olan gıda ürünlerinin listesini açıklayan Tarım ve Orman Banlığının konu ile ilgili olarak yapılan açıklamasında;

"Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, sağlığın ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Bakanlık olarak büyük bir titizlikle yürütülmektedir.

5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ve bu Kanun kapsamında yayımlanan, "Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik" gereğince; laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.

Tüketicinin sağlığı ve menfaatinin korunması ile sektörde haksız rekabetin önlenmesine yönelik bu uygulamamız ile Bakanlığımızın yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak tüketici aracılığıyla firma üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması, firmaların "güvenilir gıda üretimi" ne teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.

Bütün bu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, BİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız açısından çok önem arz etmektedir.” İfadeleri yer almıştı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 386, üründen, 2’si, Malatya’da,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });