Haber Detayı
17 Ocak 2021 - Pazar 18:39
 
24 yıldır tamamlanamadı...
Yapımına 1996 yılında başlanan Yoncalı Barajı için bu yıl 60 Milyon Lira ödenek...
SİYASET Haberi
24 yıldır tamamlanamadı...

Yapımına 1996 yılında başlanan Yoncalı Barajı için bu yıl 60 Milyon Lira ödenek ayrıldı. Verilen son bilgilere göre Baraj 2026 yılında bitecek. Yaklaşık maliyeti 1.5 Milyar lira civarında olan ve Arguvan’da 23 Köyün tarımsal sulamasını yapacak olan Yoncalı Barajı'nın 2020 yılı ödeneği 60 milyon lira olarak açıklandı. Açıklamayı yapan Milletvekili Çalık, 174 bin dekar araziyi su ile buluşturması beklenen Arguvan Yoncalı Barajı'na bu yıl için 60 milyon lira ödenek ayrıldığını söyledi. Çalık, ayrıca barajın tamamlanmasıyla milli ekonomiye yıllık 155 milyon lira gelir artışı sağlamasının hedeflendiğini de belirtti. Ödenek ayrılması ile ilgili, yayınlanan bültende;

“AKP Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, yaptığı açıklamada Arguvan'da yapımı devam eden Yoncalı Barajı'nın gövde dolgusunun tamamlandığını ve diğer çalışmaların devam ettiğini belirterek, barajın devreye girmesiyle birlikte Arguvan ovasındaki 174 bin 90 dekar sahanın sulu tarıma açılacağını söyledi.

Yoncalı Barajı'nın tamamlanmasıyla bölgenin tarımsal üretimi ve ekonomisinin canlanacağını ifade eden Milletvekili Öznur Çalık, “Yoncalı Barajında baraj inşaatı, isale tünel inşaatı ve sulama boru şebekelerinin döşenmesi şeklinde üç aşamalı çalışma devam etmektedir. Baraj inşaatında gövde dolgusu ve dolu savak imalatları tamamlanmış olup, 9 bin 40 metre isale tünel inşaatı ise kazı çalışmaları ve beton kaplamalarıyla ilerlemektedir. Yoncalı Barajı'nın tamamlanmasıyla bölgenin tarımsal üretimi ve ekonomisi canlanacak. Bölgede yapılacak sulu tarımla birlikte geçen yıl ki birim fiyatlarıyla milli ekonomiye yıllık 155 milyon lira gelir artışı sağlayacak” dedi.

“580 bin dekar alanda toplulaştırma yapıldı”

Çalık, DSİ Genel Müdürlüğünün Yoncalı Barajı için ilk etapta bu yıl 60 milyon liralık ödenek ayırdığını belirterek, baraj projesi kapsamında 29 yerleşim biriminde 580 bin dekar alanda arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme çalışmalarının da tamamlandığını kaydetti. Çalık, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli'ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadeleri yer aldı.

2020 yılı için 12 Milyon Lira ayrılmıştı…

Ülkemizde uzun süredir yaşanan ekonomik krizler nedeniyle yapımına bir süre ara verilen, kimi zaman “yapımı için gerekli kaynak olmayan veya önceliğini kaybetmiş ama programda tutulması gereken yatırımlar için ayrılan iz ödenek” kategorisine giren ve bu nedenle uzun süre herhangi bir çalışmanın yapılmadığı Yoncalı Barajı için, 2020 Yılı Yatırımı için 12 Milyon Lira ayrılmıştı.  

Yoncalı Barajı’nın tamamlanması ile sulamadan 23 yerleşim biriminin faydalanacağı vurgulanıp, bu yerleşim birimleri şöyle belirtildi: “Akören, Alhasuşağı, Armutlu, Asmaca, Aşağısülmenli, Bozan, Çavuş, Çevreli, Ermişli, Eymir, Gökağaç, Gümüşlü, Güngören, İsaköy, Karahöyük, Kızık, Kömürlük, Kuyudere, Morhamam, Tarlacık, Tatkınık, Yeniköy ve Yukarısürmenli.”

gazetemalatya.com-Bülten 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 24, yıldır, tamamlanamadı...,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });