Haber Detayı
23 Kasım 2020 - Pazartesi 18:15
 
1Maaş ikramiye ile yüzlerini güldürün!
Görevlerini özveriyle yapan öğretmenlerimize saygı ve sevgilerimi...
GÜNDEM Haberi
1Maaş ikramiye ile yüzlerini güldürün!

24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yapan CHP İl Başkanı Kiraz; “Öğretmenlerimizin hakkı ödenmez ama bu 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğretmenlerimize bir maaş ikramiye vererek, hiç değilse bu anlamlı günde bir nebze olsun yüzlerini güldürebilirsiniz” önerisinde bulundu. Öğretmenlerin yaşadıkları sorunlara da değinen açıklama da;

“Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Mesajında Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Öğretmenler! Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister. Yeni nesli bu nitelik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir” sözlerini hatırlatan Kiraz, öğretmenlik mesleğinin önemini vurguladı.

“Başta Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum” diyerek açıklamasını sürdüren Kiraz, “Görevlerini özveriyle yapan öğretmenlerimize saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Bir 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü yine sorunlarla karşıladık. Mevcut sorunların üzerine koronavirüs (kovid-19) salgınının ağır koşulları da eklendi.

Öğretmen seminerlerinin yüz yüze yapılması ve uygun olmayan koşullarda yüz yüze eğitimde ısrar edilmesi sonucu, çok sayıda öğretmen bu süreçten etkilendi” ifadelerine yer verdi.

Kiraz, açıklamasında şunları kaydetti: “Kovid-19 pandemi koşullarında canla başla çalışan öğretmenlere acımasız eleştiriler yapıldı. “Öğretmenler evde yatıyor” denildi. Peki, o süreçte uzaktan eğitimde canlı dersleri verenler kimdi? Vefa Sosyal Destek Gruplarında öğretmenlerimiz görev yapmadı mı? Filyasyon ekiplerinde çalışanlar, otogarlarda görev yapanlar kimdi? Tabii ki eğitim emekçilerimiz, öğretmenlerimizdi. Yıllardır çözülemeyen sorunları ile birlikte fedakârlık yapan umutsuz ve mutsuz eğitim emekçilerinin sorunlarının bir an önce çözülmesini bekliyoruz.”

Açıklamasında, öğretmenlerin fedakârlık yapmalarına karşın ekonomik zorluk yaşadıklarına yer veren Kiraz, “Eğitim İş’in 24 Kasım Öğretmenler Günü’nden önce yaptığı ankete katılan 5 bin 514 öğretmenin; yüzde 43’ü daha iyi para kazanacakları bir iş bulursa mesleği bırakmayı düşünüyor. Eğitim emekçilerinin yüzde 61’i gelir yetersizliğinden psikolojik sorun yaşıyor, yüzde 63’ü çocuklarının gıda ihtiyacını karşılayamıyor, yüzde 73’ü ise kıyafetlerini karşılayamıyor. “Öğretmenin hakkı ödenmez” sözü dilimize pelesenk olmasına rağmen, yüzde 47’si eğitim ihtiyaçlarını rahat bir şekilde karşılayamıyor, yüzde 59'u gelecekten umutsuz, yüzde 86’sı ise çocuğunun öğretmen olmasını istemiyor. Umutsuz ve mutsuz eğitim emekçilerinin yüzde 96’sı son bir yılda yaşanan fiyat artışlarını bütçelerini etkilediğini söylüyor, yüzde 93’ü öğretmenliğin toplumda saygınlığının azaldığını düşünüyor. Öğretmenlerin yüzde 26’sı ek iş yapıyor, yüzde 29’u esnafa borçlu, yüzde 35’i şahıslara borçlu durumda. Bunun yanında yüzde 84’ü son bir yılda tiyatroya, yüzde 73’ü sinemaya hiç gitmemiş, yüzde 62’si her ay bir kitap alamıyor. Ankette ayrıca ne acıdır ki yüzde 46’sı görevden alınma korkusu yaşıyor, yüzde 83’ü yönetici atamalarında torpile ihtiyaç olduğunu düşünüyor, yüzde 48’i yöneticilerin öğretmenlere siyasi baskı yaptığını söylüyor, yüzde 83’ü devlet okullarında eğitimin niteliğinin düştüğünü ve özel okullara talebin arttığı söylüyor. Tabii tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs sürecinde de fedakârca çalışan öğretmenlerimizin yüzde 80’i koronavirüs sürecinde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’u başarılı bulmuyor, yüzde 80’i uzaktan eğitimin başarılı bulmuyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un da bu anketin sonuçlarını dikkatle incelemesi gerekir” ifadelerini kullandı.

Kiraz, Sayıştay’ın MEB raporunda 138 bin 393 öğretmene ihtiyaç olduğu tespit edildiğini kaydederek, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Tespitlere göre ise 250 bin acil öğretmene ihtiyaç var. Ancak ilk aşamada 2020 yılı içinde 60 bin öğretmen ataması yapılarak az da olsa rahatlama sağlanmalıdır.

Eğitim emekçileri, yüklendikleri sorumluluğun ağırlığına rağmen, üzülerek söylemliyiz ki hak ettikleri toplumsal statü ve saygınlıktan yoksunlar.  Öğretmenlerimize hak ettikleri saygınlığı kazandıracak; ekonomik ve sosyal haklarını verecek, yetiştirilme ve çalışma şartlarını düzenleyecek “Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun acilen çıkartılmasına ihtiyaç vardır. Biz bu ihtiyacı görerek, 22 Kasım 2018 yılında TBMM Başkanlığına Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifini verdik. Ancak teklifimiz komisyona dahi getirilmedi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da bir teklif hazırlayarak Cumhurbaşkanlığına sunduğunu söyledi. Ancak bugüne kadar AKP’nin hazırladığı teklif ne Meclis’e geldi, ne de gören oldu. Öğretmen maaşları son 10 yılda dramatik olarak düşmüştür. 2010 yılında 9/1 derecedeki bir öğretmenin ortalama maaşı 1387 TL iken;  991 dolar ve 13 çeyrek altın alınabiliyordu. 2020 yılına geldiğimizde 9/1 derecedeki öğretmenin ortalama maaşı 4369 TL’ye yükselmiş olmasına rağmen, 567 dolar ve 5,9 çeyrek altın alınabiliyor. Her fırsatta bizi kıskandıkları söylenen ülkelerde öğretmen maaşları; ABD ve Almanya’da öğretmen maaşları ortalama 3 bin dolar, Fransa’da lise öğretmeni 3 bin 821 dolar, ortaokul öğretmeni 3 bin 319 dolar, öğretmenlerine en yüksek maaşı veren Lüksemburg’da 7-10 bin dolar arasında. Türkiye’de ise en yüksek öğretmen maaşı 736 dolar, en düşük derecede ise 567 dolar. Asgari ücretin altında ücret alan ücretli öğretmenlerin ise 261-300 dolar arasında. Bugün Türkiye’de en üst kademedeki öğretmen maaşı 5 bin 634 TL’dir. Bu rakam bile Türk-İş’in açıkladığı 2020 Ekim ayı yoksulluk sınırı olan 8 bin 86 TL’nin çok altındadır.”

Kovid-19 virüsüne yakalanan öğretmenlerin maaşlarından kesinti yapıldığına dikkat çeken Kiraz, “Son dönemde ücretli öğretmenlerimizden feryatlar yükseliyor. Ücretli öğretmenler kovid-19’a yakalandıkları için ücretlerinden kesinti yapılıyor. Asgari ücretin altında ücret alan öğretmenlerimize yapılan uygulama hem hukuka, hem de insan haklarına aykırıdır. Bu insanlık dışı uygulamaya derhal son verilmelidir” ifadelerine yer verdi.

Kiraz, Milli Eğitim Bakanlığında yönetici atamaları siyasi tercihe göre yapıldığını kaydederek, “Liyakatsiz kişiler hak etmedikleri makamlara getirilerek hizmetin kalitesi düşürülmekte, adalet de yok edilmektedir. Liyakatsiz atamaların devleti içten içe çürüttüğü artık görülmelidir. Öğretmen atamalarında sistem değişikliğinden kaynaklı mağduriyetler giderilmelidir. Tüm öğretmenler kadroya alınarak sözleşmeli, ücretli öğretmen uygulamasına son verilmelidir. Engelli öğretmenlerin atamaları ivedilikle gerçekleştirilmelidir. Atama ve yer değiştirmede öğretmenlerimizin yaşadığı sorunların giderilmesi için gerekli düzenlemeler yapılarak mağduriyetlere son verilmelidir. İkinci iller arası isteğe bağlı yer değişikliği talep eden 20 bin öğretmenin sorunları derhal çözülmelidir” sözleriyle öğretmenlerin yaşadığı sorunlara dikkat çekti.

Eğitim emekçilerinin sorunlarının çözüme kavuşturulmadığı gibi her yıl daha da derinleştiğini dile getiren Kiraz, “Saraya hükümetine soruyorum bugüne kadar öğretmenin hangi sorununu çözdünüz?

Sözleşmeli ve ücreti öğretmenleri kadroya mı aldınız? Öğretmen açığını mı kapatınız? Okul ve derslik ihtiyacını mı karşıladınız? Öğretmenlere 3600 göstergeyi mi verdiniz? Öğretmen Meslek Kanununu mu çıkardınız? Engeli öğretmenlerin atamasını mı yaptınız? Öğretmenlerin ücretlerini mi iyileştirdiniz? Öğretmenlerin atama ve yer değiştirme sorununa adaletli bir çözüm mü getirdiniz?

Halkın iktidarında tüm bu sorunları biz çözeceğiz! Her yıl öğretmenler gününde yaptığım çağrıyı yenilemek istiyorum. Öğretmenlerimizin hakkı ödenmez ama bu 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğretmenlerimize bir maaş ikramiye vererek, hiç değilse bu anlamlı günde bir nebze olsun yüzlerini güldürebilirsiniz. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Türkiye’nin çağdaşlaşması için mücadele eden, ebediyete göç etmiş öğretmenlerimizi rahmetle anarken, tüm değerli eğitim emekçilerinin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutluyorum” ifadeleri yer aldı.

Bülten

Kaynak: Editör:
Etiketler: 1Maaş, ikramiye, ile, yüzlerini, güldürün!,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });