Haber Detayı
07 Ekim 2020 - Çarşamba 11:30
 
144 yoğun bakımın 114’u korona hastalarına
COVID yoğun bakımlardaki doluluk oranımız 69,2 iken COVID dışı yoğun..
SAĞLIK Haberi
144 yoğun bakımın 114’u korona hastalarına

Malatya’da ki kamu hastanelerinde bulunan 144 yoğun bakım ünitelerinden 114’ünün korona virüslü hastalara ayrıldığını belirten Sağlık İl Müdürü Dr. Recep Bentli, “İlimizdeki kamu hastanelerinde bulunan toplam 144 yoğun bakım yatağından 114 tanesini COVID hastaları için kullanmak üzere planladık. Geri kalan 30 yatağımızı COVID dışı nedenlerle yoğun bakım ihtiyacı olan hastalar için kullanıyoruz. COVID yoğun bakımlardaki doluluk oranımız 69,2 iken COVID dışı yoğun bakımlardaki yatak doluluk oranımız 40 ’dır.” İfadeleriyle yoğun bakımlarda tedavi gören hastalarla ilgili bilgiler verdi.

Sağlık İl Müdürü Dr. Recep Bentli, İlimizdeki Korona virüs salgını ile ilgili bilgiler içeren yazılı bir açıklama yaptı. İl Müdürü Dr. Bentli’nin açıklamalarından satır başları şöyle;

200 (filyasyon) tarama ekibi

Pandeminin başlarında 24-36 saati bulan numune alınması ile sonuç verilmesi arasındaki süre, şuanda yaklaşık 10 saat’e kadar gerilemiştir. İlimizde her gün 2 binin üzerinde numune alınmaktadır. Bugüne kadar toplam 180 bine yakın numune çalışılmıştır. Sonucu pozitif çıkan hastalarımızın evlerine ilaçlarını götürmek, temaslılarından numune alınmasını sağlamak ve hastanede yatması gerekenlerin sevk edilmesini planlamak için ilimiz genelinde toplam 200 filyasyon ekibi oluşturulmuştur.

62 bin 400 temaslı..

Valilik Makamınca kurumumuza tahsis edilen araçlarla birlikte toplam 92 araçla günde ortalama 80 ekiple  filyasyon çalışmalarını yürütmekteyiz. Bugüne kadar 62.400 civarında temaslı vatandaşımız tespit edilerek evlerinde takip edilmiştir. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığınca kurumumuza tahsis edilen araçlarla hastaneden taburcu olup evlerine gitmesi gereken hastalarımızı izolasyon kurallarına uyarak evlerine götürüyoruz.

665 Hastadan 61 tanesi hastaneye..

15 Ağustostan itibaren İnönü Üniversitesi Aile Hekimliği ve Halk Sağlığı Anabilim

Dalları ile ortak çalışma yürüterek toplam 19 hekimimizi, evde takip edilen 65 yaş ve üzeri hastalarımızın kontrolleri için görevlendirdik. Bugüne kadar toplam 665 hastamızı evinde ziyaret ettik. 610 tanesinden kan numuneleri alıp, 61 tanesini hastaneye sevk ettik. Bu hastalardan 41 hastamızın hastanede yatırılarak tedavisine devam ettik.

200 vakadan 450 vakaya

Evde izlemde olan hastalarımızdan kan sulandırıcı iğnelerini kendileri yapamayacak durumda olan vatandaşlarımız için 2 farklı ekip görevlendirip vatandaşlarımızın bu ihtiyaçlarını da gidermeye çalıştık.

Koronavirüs pandemisinden önce il genelindeki 35 adet 112 Acil Sağlık Hizmetleri

İstasyonu ile günlük ortalama 200 vakaya çıkılırken, Pandemi ile beraber günlük vaka sayımız

450 civarına ulaştı.

10 araçla evlere nakil

3 ambulansımızı sadece Koronavirüs hastaları için ayırdık. Ayrıca T.C. Sağlık Bakanlığı Turgut Özal Üniversitesi Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, Malatya Büyükşehir Belediyesinin tahsis ettiği yaklaşık 10 araçla, genel durumu iyi, bilinen pozitif hastaların eve nakillerini sağlıyoruz. 18 tanesi il merkezinde, 17 tanesi ilçelerde bulunan 112 İstasyonumuz ile Koronavirüs dışındaki vakaları da gecikmeksizin taşıyabilmek için mücadele ediyoruz.

24 yeni yoğun bakım

Bilindiği üzere ilimizde İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi, T.C Sağlık Bakanlığı Turgut Özal Üniversitesi Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Yeşilyurt Hasan Çalık Devlet Hastanesinde sonucu pozitif olup evde tedavi edilemeyecek durumda olan hastalarımızı takip ediyoruz. Bu hastanelerimizin yoğun bakım servislerinde COVID (+) hastaları için ayrı odalar planladık. Bu hafta itibariyle İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi, T.C Sağlık Bakanlığı Turgut Özal Üniversitesi Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 12’şer yoğun bakım yatağını daha faaliyete aldık.

144 yoğun bakımın 114’ü korona hastalarına

İlimizdeki kamu hastanelerinde bulunan toplam 144 yoğun bakım yatağından 114 tanesini COVID hastaları için kullanmak üzere planladık. Geri kalan 30 yatağımızı COVID dışı nedenlerle yoğun bakım ihtiyacı olan hastalar için kullanıyoruz. COVID yoğun bakımlardaki doluluk oranımız 69,2 iken COVID dışı yoğun bakımlardaki yatak doluluk oranımız 40 ’dır. Kamu hastanelerindeki yoğun bakım ünitelerinde 77 hekimimiz görev yapmaktadır.

TÖTM’de yoğun bakım doluluk oranı yüzde 82

Turgut Özal Tıp Merkezindeki COVID hastaları için ayrılmış toplam 45 yoğun bakım yatağındaki doluluk oranları 82 civarındadır. Salgın bu haliyle kontrol edilebilir özellikte devam etmektedir.

Görsel; Eylül Ayı ortaları Malatya Korona haritası

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: 144, yoğun, bakımın, 114’u, korona, hastalarına,
Yorumlar
Haber Yazılımı }); });